BOSCH 2609255954 double bit LS 1.0x5.5-PH2 45mm standard
3.11 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
blister
The minimum purchase order quantity for the product is 5.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Scope of delivery
  • DOUBLE BIT LS 1.0X5.5-PH2 45MM, STANDARD (1)
Product description
  • SCREWS MP (DOUBLE BIT LS 1.0X5.5-PH2 45MM, STANDARD (1))
  • Uncomplicated and reliable screwing with standard Bosch quality
  • Extra hard quality for all applications
  • For slotted-head screws
Advantages
  • SCREWS MP (DOUBLE BIT LS 1.
  • 0X5.
  • 5-PH2 45MM, STANDARD (1)) Two bits in one bit Two bits in one bit For direct use in drill chucks
Key features according to our expert
  • Length: 45 mm
  • Connection size (bit): 1/4"
  • Bit tip 2: PH2
  • Drive profile size 1 (bit): 5,5 mm
  • Connection profile (bit): Hexagonal
  • Bit tip 1: Slotted 5,5 mm
  • Blade thickness 2: Not applicable
  • Type of drive profile 2 (bit): Phillips
  • Type of drive profile 1 (bit): Slotted
  • Drive profile size 2 (bit): 2
Specifications / All features
  • Brand: BOSCH
  • EAN: 3165140390231
  • Supplier number: BOSCH 2609255954
Length
45 mm
Connection size (bit)
1/4"
Bit tip 2
PH2
Drive profile size 1 (bit)
5,5 mm
Connection profile (bit)
Hexagonal
Bit tip 1
Slotted 5,5 mm